Kurs IT Project Manager – na co zwrócić uwagę?

Twoje Drzwi do IT
14 września 2022
Czas czytania: 6 minut
Jak wybrać szkolenie z zarządzania projektami?

Spis treści

Kim jest Project Manager?

Często o sukcesie wielu inicjatyw i działań decyduje osoba, która zarządza całością przedsięwzięcia. Zajmuje się koordynacją zespołu oraz budżetu, a także realizowaniem poszczególnych zadań w terminie. Jest nią nikt inny jak Project Manager, który czuwa nad zakończeniem projektu, zgodnie z założeniami i z jak najlepszym efektem końcowym. Oczywiście nie każda inicjatywa kończy się sukcesem i jest pozbawiona chaosu-jednak zadaniem Project Managera jest dołożenie wszelkich starań, aby “dowozić” takie projekty jak najrzadziej. Dlatego idealny kandydat na to stanowisko powinien posiadać kompetencje z zakresu planowania, monitorowania i kontrolowania projektów.

 

Ważne jest także, aby Project Manager potrafił reagować w sytuacjach ryzyka oraz zbudować zgrany zespół i rozdzielać zadania nadając im odpowiednie priorytety. Kierownik projektu nie może także zapominać o interesariuszach, którzy mają silny wpływ na jego powodzenie. Powinien potrafić utrzymywać z nimi relacje – najlepiej pozytywne lub w miarę możliwości neutralne, raportować im postępy oraz angażować w podejmowanie decyzji dotyczących realizacji projektu. Jak widać, są to skomplikowane kompetencje, które wymagają odpowiedniej wiedzy i nauki. Idealnie pracę Project Managera opisuje cytat Michaela Ward’a, który uważa, że: “Zarządzanie projektami może przyprawić o ból głowy, może też być dobrą zabawą, stanowić koszmar, albo dać pełną satysfakcję. Zawsze jednak człowiek uczy się czegoś nowego, pod warunkiem że się uczy”.

 

No właśnie, kwestia wiedzy jest w tym zawodzie kluczowa! Jak w takim razie ją zdobyć, aby dobrze przygotować się do roli PM’a?

 

Jak zdobywać wiedzę z zarządzania projektami w IT?

Nabycie odpowiednich kompetencji jest niezbędne do tego, aby rozpocząć swoją karierę jako Project Manager w IT. Pytanie tylko – jak je zdobyć? Skąd czerpać wartościową wiedzę? Poniżej znajdziesz 4 propozycje, dzięki którym zwiększysz swoje umiejętności kluczowe na stanowisku PM’a w IT.

 

1. Webinary

To ogólnodostępna forma zdobywania wiedzy. Webinary prowadzone są najczęściej przez praktyków z dziedziny zarządzania projektami, którzy dzielą się swoją wiedzą w Internecie zazwyczaj zupełnie za darmo! Poruszają praktyczne zagadnienia związane z pracą Project Managera w IT, bądź nowości branżowe, z którymi każdy kierownik projektu, nawet ten początkujący, powinien być na bieżąco. Dużym atutem webinarów jest także możliwość zdawania pytań do prowadzącego oraz interakcja z uczestnikami spotkania. Wątpliwość stanowią jednak często kompetencje trenera. Bo jak wiemy nie wszystko to, co znajdziemy w Internecie i jest darmowe okazuje się być wartościowe. Dlatego przed zapisem na webinar radzimy sprawdzić opinie na temat trenera lub prowadzonej przez niego działalności.

 

2. Eventy

Pozyskiwać wiedzę z zakresu Project Managementu w IT możesz także w ramach różnych eventów czy konferencji organizowanych zarówno stacjonarnie jak i online. Biorąc udział w takich wydarzeniach, nie tylko poznajesz nowe osoby z branży, ale przede wszystkim zyskujesz aktualne informacje na temat zarządzania projektami informatycznymi. Odkrywasz innowacyjne techniki i narzędzia, dzięki którym nieustannie się rozwijasz i inspirujesz. To bardzo ważne, abyś na początku swojej drogi śledził wydarzenia i konferencje z zarządzania projektami w IT i korzystał z możliwości udziału w nich. Jednym z takich eventów jest seria spotkań w ramach inicjatywy – Śniadania Project Managerów, dedykowana dla osób, które chcą zdobywać i dzielić się wiedzą, a przy okazji sympatycznie spędzić czas z ludźmi z branży IT. 

 

Kurs IT Project Manager - jak zdobywać wiedzę?

 

3. Książki/Artykuły

Jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę z zarządzaniem projektami w IT, musisz zadbać o nieustanne pogłębianie wiedzy w tym zakresie. Dzięki temu nie tylko zdobędziesz cenne informacje, ale także zwiększysz efektywność swojej pracy. Najważniejsze jest jednak to, abyś czerpał informacje ze sprawdzonych źródeł. Książki oraz artykuły branżowe z zarządzania projektami pomogą Ci zrozumieć podstawowe zagadnienia, które należy opanować przed praktycznym podejściem do roli PM’a w IT. A jeżeli szukasz wartościowych źródeł, polecamy naszego bloga, na którym znajdziesz merytoryczne artykuły przygotowujące do pracy na stanowisku kierownika projektu. Możesz też sprawdzić TOP 7 pozycji polecanych przez Karolinę Jarocką – współzałożycielkę #TDDIT związaną od 12 lat z branżą IT.

 

4. Kursy

Rynek obfituje w bardzo szeroki zakres szkoleń z zarządzania projektami w IT, zaczynając od tych akredytowanych, kończąc na tych prowadzonych przez firmy bez żadnego doświadczenia szkoleniowego. Niektóre z nich oferują certyfikaty inne z kolei zaświadczenia potwierdzające zdobyte umiejętności podczas kursu. Jednak najważniejsze jest to, abyś po ukończonym szkoleniu posiadał konkretne kompetencje techniczne, dzięki którym podniesiesz swoją konkurencyjność na rynku pracy. Jak w takim razie wybrać odpowiednie szkolenie, skoro ofert jest tak wiele? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie treści i w jakiej formie powinny być przedstawiane podczas kursu, abyś zakończył go przeświadczeniem – “Teraz jestem już w 100% gotowy, aby aplikować na stanowisko PM’a w IT?”.

 

 

 

Z czego powinny składać się wartościowe kursy przygotowujące do roli Project Managera w IT?

Rynek IT to bardzo specyficzny obszar, który wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale także umiejętności wykorzystania jej w praktyce. Dodatkowo jest także wyjątkowo konkurencyjny, co wymusza na kandydatach konieczność “bycia na bieżąco” z nowinkami i zagadnieniami technicznymi. Dlatego jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę jako Project Manager w IT sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru szkolenia – tak, aby dobrze zainwestować swój czas i pieniądze!

 

1. Prowadzący szkolenie

Dokładnie zweryfikuj, kim będzie osoba prowadząca szkolenie. Powinien to być przede wszystkim doświadczony praktyk, który zna pracę PM’a zza tzw. kulis i wyjaśni Ci jak krok po korku zastosować zdobytą wiedzę. Przedstawi także jak wykorzystać dostępne narzędzia i rozwiązywać problemy na podstawie praktycznych case’ów z własnego doświadczenia. Ze względu na specyfikę branży informatycznej, powinien także posiadać doświadczenie w IT oraz mieć na swoim koncie co najmniej kilka projektów. Dzięki temu będziesz miał pewność, że przekazywana przez niego wiedza nie opiera się jedynie na ogólnych teoriach zarządzania projektami, ale jest dostosowana do branży wiążącej się często ze skomplikowaną specyfiką pracy z zespołami deweloperskimi.

 

2. Zakres wiedzy

Kursy przygotowujące do pracy w roli PM’a w IT powinny poruszać przede wszystkim zagadnienia techniczne i dotyczyć programowania w wybranym języku, administrowania systemami operacyjnymi, bazami danych, czy sieciami. Dlaczego ten zakres wiedzy jest tak ważny? Ponieważ stanowi bazę do pracy w roli Project Mangera w IT. Dzięki niej poznasz świat programistów i zrozumiesz specyfikę ich pracy. Bo przecież nie oszukujmy się, bez znajomości języka IT trudno byłoby Ci zarządzać zespołem deweloperskim, nie mówiąc już o realizacji jakichkolwiek projektów informatycznych. Ale nie zapominaj też, że sama wiedza technologiczna nie wystarczy, aby zostać kierownikiem projektu w IT. Kursy powinny także przekazywać wiedzę na temat technik i narzędzi w zarządzaniu projektami. Szczegółowo wyjaśniać proces wytwarzania oprogramowania przy wykorzystaniu metodyk zwinnych, a więc także opierać się na standardach i dobrych praktykach Project Managementu. Informacje te muszą być także aktualne i zgodne z nowymi technologiami związanymi z rozwojem cyfryzacji i usług internetowych.

 

3. Certyfikat

Posiadanie renomowanych certyfikatów potwierdzających Twoją wiedzę na pewno pomoże Ci wzbogacić CV. Jednak musisz mieć na uwadze, że tego typu kursy są przygotowywane pod kątem egzaminu i na tym głównie się koncentrują. To oznacza, że trenerzy skupiają się przede wszystkim na przepracowaniu z uczestnikami materiału egzaminacyjnego. Oczywiście nie jest to złe – bo takie szkolenie także wyposaży Cię w wiedzę niezbędną na stanowisku Project Managera, ale jest na pewno mniej elastyczne. Co to oznacza? Podczas takiego kursu nie będzie czasu na interakcję z uczestnikami, gdyż priorytet stanowi realizacja materiału do egzaminu. Warto zaznaczyć także, że certyfikaty z zarządzania projektami są przydatne głównie wtedy, gdy jesteś już kierownikiem projektu i chcesz potwierdzić swoje umiejętności certyfikatem. Na początku swojej drogi warto jednak zdecydować się na bardziej praktyczne kursy, niekoniecznie te certyfikowane. Lepiej postawić na szkolenia, które rozwijają umiejętności, kładą nacisk na konkretne zagadnienia i odbywają się w różnych formach (gry, symulacje, ćwiczenia) aktywizujących uczestników. Dlatego, zanim wybierzesz rodzaj kursu, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym konkretnie Ci zależy? Na zdobyciu certyfikatu, czy może praktycznej wiedzy? Wybór należy do Ciebie!

 

Z naszej strony możemy polecić Ci szkolenia i konsultacje online w Twoje Dzwi do IT, skierowane właśnie do osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę w roli Project Managera w branży IT. Sprawdź program i przekonaj się sam.

 

Czy można samodzielnie przygotować się do pracy na stanowisku Project Managera w IT?

Oczywiście, że tak! Jednak musisz liczyć się z tym, że nawet najbardziej zaawansowane i merytoryczne książki czy artykuły nie wyposażą Cię w praktyczne umiejętności. Możesz próbować wykorzystywać ją, aplikując na praktyki, staże lub stanowiska juniorskie, jednak jest to długa droga, która nie gwarantuje Ci zdobycia konkretnych kompetencji. Często przychodząc do firmy w roli stażysty, jesteśmy oddelegowywani do wykonywania czynności, które niekoniecznie czegokolwiek nas nauczą – chociaż pamiętajmy, że nie jest to regułą! Wszystko zależy od podejścia organizacji oraz polityki firmy. Jednak mimo wszystko przygotowując się do roli Project Managera, zwłaszcza w tak specyficznym środowisku jak IT warto skorzystać z pomocy doświadczonych trenerów, którzy wprowadzą Cię w branżę. W sposób praktyczny zaprezentują zagadnienia techniczne, które pozwolą Ci zrozumieć język programistów i testerów oraz wyzwania, z którymi zmagają się w swojej pracy. Przedstawią jak zdobytą wiedzę wykorzystać podczas przyszłych rozmów kwalifikacyjnych oraz na realnych przykładach zaprezentują specyfikę pracy PM’a. Zyskasz zatem nie tylko wiedzę i umiejętności, ale także otrzymasz gotowy scenariusz, który wskaże Ci drogę do wymarzonego zawodu. Warto mieć także na uwadze, że branża IT dynamicznie się zmienia, dlatego tak ważny jest w niej stały rozwój, który gwarantują właśnie szkolenia, warsztaty oraz rozmaite kursy dostępne na rynku.

 

Jakie korzyści niesie ze sobą udział w kursie na Project Managera w IT?

Nadal zastanawiasz się, czy warto rozpocząć kurs przygotowujący do pracy Project Managera w IT? W takim razie przyszedł czas, aby ostatecznie rozwiać Twoje wątpliwości! Poniżej przedstawimy Ci 6 korzyści, dla których warto zapisać się na kurs już dziś i zarządzać projektami w IT.

 

Podczas szkolenia na Project Managera w IT:

  1. Dowiesz się, od czego zacząć swoją ścieżkę zawodową w roli kierownika projektu, która będzie dopasowana do Twoich indywidualnych oczekiwań i możliwości.
  2. Zrozumiesz z pozoru trudną wiedzę techniczną, która w wielu książkach i artykułach opisana jest skomplikowanym językiem.
  3. Nauczysz się jak wykorzystywać narzędzia i techniki w zarządzaniu projektami IT, dzięki praktycznym ćwiczeniom i symulacjom podczas kursu.
  4. Przedyskutujesz swoje wątpliwości z ekspertami o międzynarodowym, wieloletnim doświadczeniu w zarządzaniu projektami w IT.
  5. Dowiesz się, w jaki sposób pokonać bariery, z którymi na co dzień borykają się Project Managerowie na podstawie praktycznych case’ów.
  6. Poznasz nowe osoby o podobnych aspiracjach zawodowych, z którymi możesz wymienić się swoją wiedzą, czy doświadczeniami.

Kup kurs video online (Nie-)Techniczny PM I i ucz się kiedy chcesz!

Może Cię zainteresować

(Nie-)Techniczny PM I

Szkolenie online

PMasters Toolbox

Karty dobrych praktyk

Brak komentarzy

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *